Перша літня школа УАДО 2016 успішно завершила свою роботу

Впродовж 17 – 20 серпня 2016 року Українська асоціація дослідників освіти спільно з факультетом педагогічної освіти Львівського національного університету імені Івана Франка провела Першу літню англомовну школу «Освітні дослідження: комунікація, написання грантів, методологія і публікації».
За фінансової підтримки Посольства США в Україні Літня школа стала частиною масштабного річного проекту Української асоціації дослідників освіти «Підтримка реформування вищої освіти в Україні», спрямованого на підвищення рівня професіоналізму в навчальній і науковій діяльності університетів, залучення викладачів до обміну академічним досвідом, популяризації емпіричних досліджень у галузі освіти тощо.
Українська асоціація дослідників освіти (УАДО www.uera.org.ua ) – це недержавна науково-дослідна асоціація, заснована у 2015 році на базі Дрогобицького державного педагогічним університету імені Івана Франка, яка сьогодні об’єднує близько 100 науковців з понад 30 університетів України та зарубіжжя. УАДО є членом Європейської асоціації дослідників освіти з осередком у Берліні (EERA), яка, своєю чергою, входить до Всесвітньої асоціації дослідників освіти (WERA). Метою УАДО є сприяння обміну інформацією між випускниками закордонних освітніх програм, зарубіжними та українськими для підвищення дослідницької компетентності у галузі освіти. Показниками успіху роботи Асоціації є підвищення якості і кількості публікацій українських науковців у міжнародних рецензованих виданнях, збільшення обсягу подання успішних грантових заявок, розширення дослідницької діяльності.
У Літній школі УАДО взяли участь 38 учасників із різних регіонів України, з яких 8 представляли переміщені університети. Прозора процедура відбору дала змогу запросити до участі найбільш конкурентоспроможних і мотивованих дослідників у галузі освіти.
Робота Школи проходила чотири дні, впродовж яких учасники мали змогу взяти участь у тринадцяти англомовних тренінгах, які провели п’ятнадцять тренерів з України та з-за кордону, зокрема Утрехтського університету (Нідерланди), Норвежського університету наук та технологій (Норвегія), Кембриджського та Единбурзького університетів (Велика Британія). Вітчизняні тренери представляли університети Львова, Дрогобича, Умані, Харкова, Херсону, Луцька, Ніжина. 
Урочисте відкриття Школи відбулося в Дзеркальній залі Львівського національного університету імені Івана Франка. Від імені університету-господаря учасників привітали проректор з наукової роботи проф. Роман Гладишевський, в.о. завідувача кафедри загальної та соціальної педагогіки проф. Тетяна Равчина. Вітальний лист учасникам школи від заступника міністра освіти і науки України Інни Совсун зачитала модератор заходу віце-президент асоціації проф. Оксана Заболотна, в якому, зокрема відзначено, що «Школа піднімає дві критично важливі тематики – по-перше, актуальність досліджень освітньої галузі, які залишаються на маргінесах дослідницького порядку денного, по-друге, необхідність долучення до загальнонаукового дискурсу в цій царині». Вітання від Європейської Асоціації дослідників освіти висловили президент проф. Тео Вубельз та генеральний секретар цієї асоціації Маріт Хонерод Ховейд. Від Української асоціації дослідників освіти учасників школи привітала її президент проф. Світлана Щудло та презентувала становлення, місію та завдання УАДО. 
У роботі школи гармонійно поєднувалася теорія і практика організації навчання, спрямованого на формування дослідницької культури науковців та викладачів (Тео Вубельз та Маріт Хонерод Ховейд), умінь організовувати науково-педагогічні дослідження та дослідження освітніх практик (Олена Фім’яр, Юлія Сорока, Тетяна Гора), вміння застосувати інноваційні методи дослідницької діяльності у галузі вищої освіти (Марія Вітрух, Наталія Горук), ефективно презентувати себе як науковця (Олена Ковальчук) та створювати якісні презентації та постери на міжнародних конференціях (Ірина Кушнір), організовувати роботу над науковими текстами (Оксана Заболотна) та готувати публікації до рецензованих наукових видань (Оксана Кісь), а також формувалися навички командної співпраці у вирішенні актуальних педагогічних проблем (представники Vertical Move Labs Ірина Конченко і Наталія Астахова) та ін.
Особливу увагу було приділено методології проведення міжнародних освітніх проектів, зокрема зосереджено увагу на проекті Організації економічного співробітництва та розвитку TALIS (Teaching and learning International Survey)– міжнародному дослідженні викладання та навчання, що проводиться серед вчителів та директорів шкіл. Цьому бути присвячені тренінги Світлани Щудло та Тетяни Лісової. В підсумку, під час літньої школи сформовано ініціативні дослідницькі групи, які працюватимуть над пілотажем дослідницького інструментарію TALIS, на що Українською асоціацією дослідників освіти отримано відповідний дозвіл від ОЕСР. Включення України до проекту TALIS поглибить розуміння місця української освіти у міжнародному освітньому просторі та сприятиме освітнім реформам. 
Тренінги проходили в атмосфері міжособистісної взаємодії усіх учасників на засадах взаємоповаги, відкритості, довіри, активного діалогу та дискусій, що сприяло розвитку їх критичного та творчого мислення.
Учасники Літньої школи висловили свої позитивні враження та відгуки, в яких відзначили високий професійний рівень та актуальність заходу, емоційну комфортну атмосферу, активну комунікацію, вдале поєднання теоретичного та практичного навчання, щире зацікавлення у продуктивній співпраці. 
Переконані, що проведення Школи дасть змогу застосувати знання й навички для підвищення наукової компетентності учасників, розвитку Асоціації та загалом підвищення якості української вищої освіти .