Створення Української асоціації дослідників освіти (UERA) починається з ідеї чотирьох науковців-волонтерів інтегрувати українську наукову спільноту дослідників освіти та набути членство у Європейській асоціації дослідників освіти (EERA http://www.eera-ecer.de/), яка заснована у 1994 році і сьогодні налічує понад 30 національних та регіональних Асоціацій.
Реалізація цієї ідеї розпочата у червні 2015 року з подання заявки та пакету необхідних документів до керівництва EERA (http://www.eera-ecer.de/about/council/). У вересні до команди долучилися ще п’ятеро осіб. Переговорний процес з керівництвом EERA був продовжений на особистій зустрічі з Президентом EERA Theo Wubbels та генеральним секретарем EERA Marit Honerod Hoveid у вересні 2015 у Будапешті (Угорщина) під час щорічної наукової конференції EERA-ECER (http://www.eera-ecer.de/ecer-2015-budapest/).
12 вересня 2015 року члени Правління EERA на черговому засіданні прийняли позитивне рішення про прийняття української заявки і надали статус асоційованого члена EERA Дрогобицькому державному педагогічному університету імені Івана Франка.
Наступним кроком стало заснування на базі Дрогобицького державного педагогічного університету імені Івана Франка Української асоціації дослідників освіти та розпочався процес розбудови цієї організації до всеукраїнського рівня.
1 грудня 2015 року відбулися Установчі збори засновників Української асоціації дослідників освіти, на яких було прийняте рішення про утворення організації. 14 грудня 2015 року Українська асоціація дослідників освіти була зареєстрована як добровільна неприбуткова громадська організація та набула статусу юридичної особи.
У червні 2015 р. команду ініціаторів створення UERA сформували: Світлана Щудло (Дрогобич), Олена Фім’яр (Кембридж), Ірина Косуля (Харків), Ірина Кушнір (Единбург).
У вересні 2015 р. до команди приєдналися Надія Скотна (Дрогобич), Олена Ковальчук (Луцьк), Марія Вітрух (Львів), Оксана Заболотна (Умань), Тетяна Лісова (Ніжин).
18 березня 2017 року на засіданні Ради Європейської асоціації дослідників освіти, що проходило в Університеті Гумбольдта (Берлін, Німеччина), слухалося питання України. Керівники національних асоціацій 30 країн одноголосно прийняли рішення про надання Українській асоціації досліників освіти статусу повного члена EERA. Рішення було прийняте на основі публічного представлення членам EERA діяльності української асоціації її керівниками Світланою Щудло та Оксаною Заболотною , а також рецензування представниками EERA попередньо поданих документів, в яких відображено структуру УАДО, напрями діяльності, проведені заходи, статут, сайт, членство, перпективи розвитку тощо.
Станом на 01.01.2018 р. УАДО налічує 157 членів, які репрезентують наукові та освітні осередки усіх регіонів України.
УАДО вибудовує свою діяльність, базуючись на таких принципах:
- демократичне управляння;
- дослідницька етика;
- рецензування (peer-reviewing);
- педагогіка, базована на доказах (evidence-based pedagogy);
- кооперація;
- розширення дослідницького потенціалу;
- міждисциплінарність.