Освіта та освітяни в умовах війни: обговорення за круглим столом

05 травня 2022 р. відбувся міжнародний круглий стіл «Освіта та освітяни в умовах війни», метою якого було виявити особливості різних моделей адаптації освітян, освітніх інституцій до умов війни, та окреслити дієві інструменти, які допоможуть українським освітянам впоратись із труднощами воєнного часу.

Організаторами круглого столу був Дрогобицький державний педагогічний університет імені Івана Франка в особі кафедри правознавства, соціології та політології спільно з Українською асоціацією дослідників освіти. Ініціаторкою заходу виступила професорка Світлана Щудло.

Модерували захід доцентка кафедри правознавства, соціології та політології Оксана Зелена та президентка Української асоціації дослідників освіти професорка Оксана Заболотна (Уманський державний педагогічний університет імені Павла Тичини).

Формат круглого столу передбачав обговорення низки дискусійних питань, що турбують освітян. Так, проблеми та потреби освітян у час російсько-української війни презентували професорки Оксана Заболотна, Світлана Щудло та доцентка Оксана Зелена, зокрема поділилися результатами опитування освітян-членів УАДО.

Відповідь на питання чи реальною або ж уявною є категорія “освітній фронт” розкривала докторка Ірина Кушнір (Нотінгемський університет (Велика Британія)), яка окреслила ключові аспекти та “закулісні ігри”  міжнародної освітньої політик щодо виключення росії та білорусі з міжнародних освітніх організацій. Відео виступу.

Продовжила дискусію доцентка Інна Пак (Харківський національний університет імені В. Н. Каразіна), яка від початку війни знаходиться у Харкові, волонтерить, надає психологічну допомогу та проводить заняття. Відео виступу.

Досить емоційно було презентовано особливості освітнього процесу на тимчасово окупованій території. Основними дискутантами були доцентки Ольга Гончарова (Мелітопольський державний педагогічний університет імені Богдана Хмельницького Відео виступу. та Олена Фудорова (Херсонський інститут Міжрегіональної академії управління персоналом). Відео виступу.

З перших вуст про ситуацію в Маріуполі та відновлення роботи “гнаних війною” університетів на новому місці учасники круглого столу почули від В’ячеслава Кудлая (Маріупольський державний університет). Відео виступу.

Про підтримку та допомогу закордонних партнерських університетів українським освітянам та науковцям поділилась у виступі Віолетта Юнік (Університет Казимира Великого у Бидгощі (Польща)). До обговорення була залучена доцентка Ірина Мірчук.

Усі виступаючі були щирими і емоційними, адже ділилися своїми переживаннями, тим, через що пройшли, а не прочитали у книгах. вони щиро ділилися своїми мріями щодо майбутнього - щирими і простими, пов'язаними з такими речами, які у мирний час є буденними і звичними.

Під час спілкування панувала дуже тепла та затишна атмосфера, а розмова видалась змістовною та вкрай актуальною.

Повне відео круглого столу