11 лютого 2017 року в Американському домі Посольства США відбулася І Міжнародна наукова конференція “Емпіричні дослідження для реформування освіти в Україні”. Мета конференції – актуалізація ролі освітніх досліджень, насамперед прикладних, для підвищення дослідницької компетентності науковців у галузі освіти, наукового обґрунтування освітніх реформ в Україні та сприяння підвищенню якості вітчизняної освіти.
Організатори конференції – Українська асоціація дослідників освіти (УАДО) у партнерстві з Інститутом педагогіки Національної академії педагогічних наук України, Дрогобицьким державним педагогічним університетом імені Івана Франка та Уманським державним педагогічним університетом імені Павла Тичини. УАДО – це Громадська організація, заснована волонтерською групою науковців на базі Дрогобицького державного педагогічного університету імені Івана Франка у грудні 2015 року. На даний час організація налічує понад 130 дослідників освітньої проблематики з навчальних та академічних інституцій усіх регіонів України та з-за кордону. Серед провідних принципів діяльності Асоціації є міждисциплінарність.
Конференція УАДО проходила в межах грантового проекту для випускників американських освітніх програм "Підтримка реформування вищої освіти в Україні", який реалізує Асоціація за сприяння Відділу преси, освіти та культури Посольства США в Україні, і була відкритим та безкоштовним заходом для дослідників у галузі освіти.
Робота конференції відбувалася у формі двох пленарних засідань та трьох дискусійних панелей. У межах конференції відбулися також загальні збори членів УАДО.
Свідченням актуальності тематики, що обговорювалась в межах конференції, є значна чисельність та широка географія учасників. Учасники конференції представляли наукові та навчальні інституції таких міст: Київ, Бердянськ, Глухів, Дніпро, Дрогобич, Запоріжжя, Каховка, Одеса, Острог, Лисичанськ, Луцьк, Львів, Мелітополь, Ніжин, Кам’янець-Подільський, Сєверодонецьк, Старобільськ, Суми, Тернопіль, Ужгород, Умань, Харків, Херсон, Чернівці, Чернігів, а також університетів Варшави (Польща), Кембриджа, Шеффілда (Сполучене Королівство), Утрехта (Нідерланди).
Під час відкриття конференції учасників привітали директор Американського дому Крісті Енн Хофланд, менеджер проектів Відділу преси, освіти та культури посольства США Інна Здор, президент Європейської асоціації дослідників освіти проф. Тео Вуббельз (Нідерланди), президент Української асоціації дослідників освіти проф. Світлана Щудло, президент Польської асоціації дослідників освіти проф. Йоанна Мадалінська-Міхалак (Польща), директор Інституту падагогіки Національної академії педагогічних наук України проф. Олег Топузов.
Модерували захід президент УАДО проф. Світлана Щудло та віце-президент УАДО проф. Оксана Заболотна.
Перше пленарне засідання розпочала професор Варшавського університету (Польща) Йоанна Мадалінська -Міхалак з доповіддю«Policy and Educational Research in Improving Teacher Education», в якій зосередила увагу на ролі освітніх досліджень у підвищенні якості підготовки вчителів. Концептуальні засади рейтингування вишів окреслив доктор філософських наук, завідувач відділу лідерства та інституційного розвитку Інституту вищої освіти НАПН України Сергій Курбатов у доповіді «Університетські рейтинги як альтернативний механізм освітніх вимірювань». Професор, завідувач відділу порівняльної педагогіки Інституту педагогіки НАПН України Олена Локшина представила доповідь «Європеїзація освіти в Україні», в якій, зокрема, наголосила на ролі недержавних організацій, в тому числі й УАДО, в інтеграції вітчизняної освіти до європейського освітнього простору.
Далі робота конференції продовжилася у дискусійних групах за напрямами: освітні реформи та інновації (модератори проф. Олександр Длугопольський та проф.Олена Ковальчук), виклики і перспективи розвитку освіти в Україні (модератори проф. Володимир Бахрушин та доц. Володимир Сацик), прикладне значення освітніх досліджень (модератори проф. Олена Локшина та доц. Тетяна Лісова).
Друге пленарне засідання було представлене доповідями членів правління УАДО, яке модерували проф. Олександр Длугопольський та доц. Володимир Сацик. Проф. Оксана Заболотна виголосила доповідь «Методологічні проблеми крос-культурних порівнянь в українських освітніх дослідженнях», в якій, зокрема, обґрунтувала переваги міждисциплінарності Асоціації для розвитку освітніх досліджень. Виступ проф. Світлани Щудло був присвячений аналізу прикладної значимості включення України до міжнародних освітніх моніторингових проектів, зокрема Міжнародного дослідження навчання і викладання TALIS «Потенціал дослідження TALIS для реформування освіти в Україні». Магістр філософії Кембриджського університету Марія Вітрух у доповіді «Особливості переходу зi школи в унiверситет учнiв шкiл нацiональних меншин України: гендерний, етнічний та демографічний аспекти» представила результати дослідницького проекту, реалізованого групою дослідників - членів УАДО під керівництвом Олени Фім’яр.
Далі модератори секцій підвели підсумки роботи в дискусійних групах і представили основні ідеї, які обговорювалися учасниками.
Організатори висловлюють вдячність Американському дому за надані прекрасні умови для проведення заходу, за доступ до технічних засобів, що дали можливість усім бажаючим долучитися до конференції, переглядати пряму трансляцію заходу через веб-ресурс.
Організатори щиро дякують усім учасникам і сподіваються, що конференція заклала ще одну міцну сходинку у інституціалізації асоціації як якісної платформи для комунікації дослідників у галузі освіти, викристалізувала нові дослідницькі ідеї, які б інтегрували дослідників та піднімали нашу освіту на якісно новий щабель.
Фотографії заходу можна переглянути за цією адресою: https://drive.google.com/drive/u/1/folders/0B_KpzDZaoE32cXJpQVRrSHQzMk0
Запис прямої відеотрансляції конференції доступний на каналі YouTube УАДО: https://www.youtube.com/watch?v=cDG3L_RiuSM https://www.youtube.com/watch?v=IcQ3znW44vM