Всеукраїнське опитування серед директорів та вчителів за методологією TALIS

Українська асоціація дослідників освіти розпочала Всеукраїнське моніторингове опитування викладання і навчання (за методологією TALIS). Дослідницький проект реалізується впродовж 1 лютого - 31 серпня 2017 року серед директорів та вчителів загальноосвітніх навчальних закладів у межах проекту «Вчитель». Ініціатива УАДО підтримана Міністерством освіти і науки України, про що свідчить Лист МОН України «Про проведення моніторингового дослідження» № 1/9-64 від 07.02.2017.
Опитування здійснюється з використанням міжнародного інструментарію TALIS (хвиля 2013) (Teaching and Learning International Survey – Міжнародне опитування викладання та навчання). У дослідженні візьмуть участь 4000 вчителів та 200 директорів із 200 шкіл усіх регіонів України на основі репрезентативної вибірки.
Дослідження TALIS проводиться на міжнародному рівні з 2008 року Організацією економічного співробітництва та розвитку кожні п’ять років і охоплює щораз більше країн. Учасницями останньої дослідницької хвилі 2013 року були 34 країни.
Мета дослідження – виявленя та аналіз на основі надійних порівнюваних показників соціально-демографічних та професійних характеристик українських вчителів та навчального середовища шкіл.
Дослідницькими завданнями опитування є:
• виявлення соціально-демографіного та професійного профілю українських вчителів та директорів шкіл;
• аналіз шкільного лідерства, підходів до шкільного управління та адміністрування;
• вивчення рівня підготовки та професійного розвитку вчителів;
• вивчення форм і ефективності оцінювання діяльності вчителів;
• виявлення характеру шкільної культури;
• з’ясування методів та засобів викладання;
• аналіз цінностей та професійних уявлень вчительської спільноти,
• оцінка рівня самоефективності та задоволеності роботою вчителів та директорів шкіл тощо.
Слід зазначити, що Асоціація вела тривалу підготовчу роботу для реалізації цього проекту. Серед здійснених кроків - треніги з методології та методики проеведення TALIS для учасників Першої англомовної літньої школи УАДО у м.Львові (С.Щудло, Т.Лісова). УАДО отримала згоду Організації економічного співробітництва та розвитку на використання інструментарію TALIS (2013 р.) та переклала запитальники для вчителів та директорів шкіл українською мовою (перекла здійснила на замовлення УАДО Марія Вітрух, а адаптацію інструментарію - Світлана Щудло та Оксана Лісова). Проведено два вебінари для інтерв'єрів, які на волонтерських засадах долучилися до проведення пілотування інструментарію у різних регіонах країни продовж жовтня-грудня 2016 року.
Керівники проекту: проф. Світлана Щудло, проф. Оксана Заболотна, доц. Тетяна Лісова.

Report

31 серпня 2017 року УАДО успішно завершила Всеукраїнське моніторингове опитування директорів та вчителів загальноосвітніх навчальних закладів щодо викладання та навчання (за методологією TALIS). Дослідження проводилося в межах проекту «Вчитель» та «Реформа освіти: оцінка якості в міжнародному контексті», який реалізує Всеукраїнський фонд «Крок за кроком» за підтримки Міністерства освіти та науки України. За результатами опитування підготовлено аналітичний звіт, який передано для ознайомлення у МОН України. Планується проведення публічного представлення дослідницьких результатів . У дослідженні взяло участь 3600 вчителів та 200 директорів з 201 школи, які репрезеннтують усі регіони України. УАДО висловлює щиру вдячність всім, без чиєї участі успішна реалізація проекту була б неможлива.
Зі звітом за результатами дослідження можна ознайомитись за адресою https://drive.google.com/open?id=1QAfBf9N6gBClQVwsFTUKkRU9w_LijkQp