Участь УАДО у ХІ Міжнародному конгресі освітніх досліджень «Дослідження, інновації та реформи в освіті» (Краків, Польща)

17-19 вересня 2018 року у Краківській педагогічній академії (Польща) відбувся ХІ Міжнародний конгрес освітніх досліджень «Дослідження, інновації та реформи в освіті». Організаторами конгресу виступили Польське педагогічне товариство (Польська асоціація дослідників освіти), Турецька асоціація дослідників освіти, до яких, в якості співорганізатора була запрошена і Українська асоціація дослідників освіти (УАДО).

Роботу Міжнародного конгресу відкрили не лише традиційні в контексті подібних заходів представники керівництва Краківської педагогічної академії, а й три президенти національних асоціацій дослідників освіти: Польської – професор Йоанна Мадалінська-Міхалак (Joanna Madalinska-Michalak), Турецької – професор Мустафа Юнус Еряман (Mustafa Yunus Eryaman) та Української – професор Світлана Щудло. За короткий термін міжнародної співпраці між керівництвом цих асоціацій cклалися теплі та дружні відносини, що дозволяє сподіватись на продовження активної співпраці в майбутньому.

Учасниками Конгресу були представники 15 країн. Українська делегація учасників була досить чисельною та науково потужною, до якої увійшли – проф. Світлана Щудло, проф. Оксана Заболотна, проф. Сергій Курбатов, проф. Володимир Бахрушин, проф. Олена Ковальчук, докторант Віра Усик, доц. Олена Книш, а також професор Інституту освіти Гонконгського університету Анатолій Олексієнко.

Зі специфікою сучасного етапу реформування польської системи освіти та впливом освітніх досліджень на ці процеси учасників Конгресу познайомила віце-президент Польського педагогічного товариства, професор Марія Черепаняк-Вальцзак (Maria Czerepaniak-Walczak). А професор бразильського Університету Санта Катаріна Джіованна Лунарді Мендес (Geovana Lunardi Mendes) презентувала поточні проекти в галузі освітніх досліджень, які реалізуються в цій латиноамериканській країні.

Представники Української асоціації дослідників освіти мали честь провести серію майстер-класів – так, віце-президент УАДО, професор Оксана Заболотна презентувала сучасні підходи до освітніх досліджень, зокрема, освітньої діяльності; професор Сергій Курбатов ознайомив з методологічними інноваціями в галузі розробки університетських рейтингів. Специфіка підготовки результатів освітніх досліджень для публікації в авторитетних міжнародних виданнях стала предметом виступу нашого земляка, професора Університету Гонконгу Анатолія Олексієнка. Також науковець презентував свою нову монографію з проблем вищої освіти.

Інтерес слухачів виклика інформація співдоповіді Світлани Щудло та Оксани Заболотної про реалізацію в Україні моніторингового опитування за методологією TALIS. Українські автори під час Конгресу отримали щойно видрукувані примірники монографії «Лідерство вчителів», до якої увійшов і їхній розділ за результатами дослідження вчителів та директорів шкіл. Професор Володимир Бахрушин розкрив присутнім головні виклики та досягнення освітніх реформ в Україні, а докторантка Київського національного університету імені Вадима Гетьмана Віра Усик ознайомила учасників з власним баченням вдосконалення механізмів фінансування освітньої діяльності.

Загалом в рамках ХІ Міжнародного конгресу з освітніх досліджень «Дослідження, інновації та реформи в освіті» відбулась робота більше ніж двадцяти секційних засідань, в яких взяли участь представники багатьох країн. А своєрідною родзинкою заходу та приємним сюрпризом став прийом, який мер Кракова пан Яцек Майчровскі (Jacek Majchrowski) влаштував для учасників Конгресу в мерії цього легендарного міста, тим самим підкреслюючи значення освітніх досліджень в сучасному світі та справжню повагу до науковців, які працюють в цій галузі.

Інформацію підготував Сергій Курбатов, Інститут вищої освіти НАПН України

З фотозвітом роботи Конгресу можна ознайомитись за лінком https://drive.google.com/open?id=1UIib8GLbmQ3BAlcuwQbfVjCMglQDKLoP

1